BAC-vatten 3 ml — PepixfiBAC-vatten 3 ml — vialerna sida vid sida, Pepixfi BAC-vatten 10 ml — PepixfiBAC-vatten 10 ml — vialerna sida vid sida, Pepixfi
Tillbehör

BAC-vatten

Bakteriostatiskt vatten (0,9 % bensylalkohol) för rekonstituering

Se alla våra labbanalyser7 batcher testade av oberoende labb · öppna rapporterna själv
49 kr

16,3 kr/ml · I lager · leverans 1–2 dagar

Välj storlek

1

Beställ innan 15:00 så skickas ordern samma dag · Fri frakt över 1 000 kr · PostNord 1–2 arbetsdagar


Kort · Swish · krypto Neutralt paket, svenskt lager Svar i Telegram 9–21

Ingår: Steril försluten flaska

BeställSwish, kort eller bitcoin. Inget konto.
Packas i SverigeInnan 15:00 → samma dag. Neutralt paket.
1–2 arbetsdagarPostNord med spårning.

Fördelar & att tänka på

Vad den gör bra, och vad du ska tänka på.

Fördelar och att tänka på

+ Bakteriostatiskt · ! Förvaras i kyl (2–8 °C) efter öppning, skyddad mot ljus

BAC-vatten är bakteriostatiskt vatten med 0,9 % bensylalkohol för att lösa upp frystorkade peptider. 3 ml är mängden för en vial, 10 ml räcker till flera — eller till en vial som behöver större volym.

Fördelar

  • Bakteriostatiskt — bensylalkoholen gör att en blandad vial håller i kylen
  • Steril, sluten flaska
  • 3 ml följer redan med varje vial — här köper du till mer
  • 10 ml räcker till flera vialer inom 28 dagar efter öppning

Att tänka på

  • Förvaras i kyl (2–8 °C) efter öppning, skyddad mot ljus
  • Endast för att lösa upp peptid, inte för injektion i sig
  • Bensylalkohol ska undvikas av spädbarn och gravida

Om BAC-vatten

Specifikationen och hur den står sig mot alternativen.

Om BAC-vatten

Bakteriostatiskt vatten med 0,9 % bensylalkohol, för att lösa upp frystorkade peptider. Bensylalkoholen hämmar bakterietillväxt, så en blandad vial…

Bakteriostatiskt vatten med 0,9 % bensylalkohol, för att lösa upp frystorkade peptider. Bensylalkoholen hämmar bakterietillväxt, så en blandad vial håller i kylen. Se guiden för rekonstituering.

Vad ingår

Det som ligger i paketet och hur du förvarar det.

Vad ingår

En steril, förseglad flaska BAC-vatten — 3 ml eller 10 ml, efter storleken du väljer. Efter öppning förvaras den i kyl (2–8 °C), skyddad mot ljus…

En steril, förseglad flaska BAC-vatten — 3 ml eller 10 ml, efter storleken du väljer. Efter öppning förvaras den i kyl (2–8 °C), skyddad mot ljus, och används inom 28 dagar.

Omdömen

Riktiga omdömen från verifierade kunder och vår öppna Telegram-grupp.

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Här på sidan — lägg i korgen och slutför i kassan. Vi skickar från svenskt lager, så paketet passerar aldrig tull, och du behöver inget konto.

Var köper man BAC-vatten i Sverige?

Här på sidan — lägg i korgen och slutför i kassan. Vi skickar från svenskt lager, så paketet passerar aldrig tull, och du behöver inget konto.

Ingår BAC-vatten när jag köper en peptid?

Ja. Varje vial levereras med BAC-vatten 3 ml, och i flerpack följer en flaska med per vial. Här köper du till mer — till en extra blandning eller en vial som behöver större volym.

När behöver jag 10 ml i stället för 3 ml?

När 3 ml inte räcker för att lösa upp vialen: Glutathione 1500 mg blandas med 10 ml (150 mg/ml). En öppnad 10 ml-flaska räcker också till flera vialer inom 28 dagar.

Vad är skillnaden mellan BAC-vatten och AA-vatten?

BAC-vatten innehåller 0,9 % bensylalkohol som hämmar bakterietillväxt, så en blandad vial håller i kylen. AA-vatten är surgjort och saknar konserveringsmedel — det används till peptider som kräver lågt pH, och lösningen ska användas snabbt.

Hur förvarar jag BAC-vatten?

Efter öppning i kyl (2–8 °C), skyddat mot ljus, och används inom 28 dagar. BAC-vatten är bara till för att lösa upp peptid — inte för injektion i sig.

Vad kostar BAC-vatten och ingår frakt?

3 ml kostar 49 kr och 10 ml 99 kr. Frakt med Postnord kostar 59 kr och är fri vid köp över 1000 kr. Beställer du innan 15:00 skickas ordern samma dag, annars nästa arbetsdag, och därefter tar leveransen 1–2 arbetsdagar från svenskt lager i neutralt paket.

Passar ihop med BAC-vatten

Samma lager och samma leveranstid — allt i ordern skickas i ett paket.

49 kr
BAC-vatten · 3 ml